Jest narzędziem rynku pracy finansowanym z Funduszu Pracy. Jego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracodawców i ich pracowników, aby sprostać ciągle zmieniającej się gospodarce. Kształcenie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego polega na stałym rozwoju i doskonaleniu.
Kto może skorzystać z KFS?
O dofinansowanie mogą ubiegać się prowadzące działalność na terenie Polski firmy, urzędy, fundacje zatrudniające pracowników na umowę o pracę oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i zatrudniające na umowę o pracę co najmniej jedną osobę. Wartość przyznanej pomocy de minimis za rok obecny oraz 2 ostatnie lata nie może przekroczyć 300 tys. euro.
Jaka kwota dofinansowania KFS?
Pracodawca może uzyskać od 80%do 100% dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego (o wysokości dofinansowania mogą decydować poszczególne PUP)
Kwota, która jest możliwa do wykorzystania na jednego pracownika nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia, ale ostateczne warunki są ustalane przez konkretny Urząd Pracy.
Priorytety wydatkowania KFS w 2025 roku
Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
Jak uzyskać dofinansowanie – krok po kroku
Na początku sprawdź terminy naborów wniosków w swoim Urzędzie Pracy. Najczęściej pierwsze nabory rozpoczynają się w styczniu/lutym każdego roku. Niezwykle ważne jest złożenie wniosku w terminie.
Bezpłatna konsultacja szkoleniowa z ekspertem Łętowski Consulting
Wypełnienie wniosku i złożenie do PUP
Podpisanie umowy z PUP i z Łetowski Consulting
Otrzymanie środków na realizację szkoleń
Realizacja szkolenia
Opłacenie szkolenia i dostarczenie do PUP dokumentacji ze zrealizowanego szkolenia
Zapraszamy do kontaktu
Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z dofinansowania z KFS w 2024 roku, zapraszamy do kontaktu.
Oferujemy profesjonalne wsparcie doradcze i efektywność w pozyskiwaniu środków.